| Under Dusken skriver at SiT bryter Husleieloven. For i følge avisen har vi ikke rett til å kreve inn gebyr fra de av våre beboere som unnlater å vaske fellesarealene. |
|
Bakgrunnen er at SiT Bolig krever at beboerne i kollektiv vasker fellesarealene – felles kjøkken og bad. Hvorfor skal nå SiT Bolig bry seg om dette? Vår beboerundersøkelse i fjor viste at dårlig renhold på felleskjøkken var en av de viktigste årsakene til misnøye i våre boliger (Kilde: Kundetempen 2010). Dette renholdet har beboerne selv ansvar for, og det er selvfølgelig en utfordring når flere personer skal bli enige om å organisere dette. Noen ganger blir rydding og renhold så dårlig at det går ut over både trivsel, hygiene (fare for uønskede dyr i boligen) og i ytterste konsekvens selve boligen (eks. vann- og råteskader).
Vi må derfor sørge for at fellesarealene blir gjort rene. Men vi må innrømme en ting – renhold av fellesarealer i studentboliger er et ømtåelig og vanskelig tema, uten enkle løsninger. For oss er det viktig å finne fornuftige, ubyråkratiske løsninger når renholdet blir for dårlig, samtidig som vi må operere innenfor de grenser som Husleieloven setter.
Vi ønsker at beboerne tar ansvaret for å vaske selv, men noen ganger skjer ikke dette – til tross for oppfordringer - og da må SiT Bolig sørge for nødvendig renhold. Spørsmålet blir så hvem som skal dekke utgiftene for det ekstra renholdsarbeidet. Hittil har vi latt de som bor i det aktuelle bofellesskapet dele på utgiftene – gjennom et renholdsgebyr til alle. Dette er altså ingen straff for manglende renhold, men en måte å betale for det utførte renholdet på. Gebyret er omtalt i vår leiekontrakt og det er i følge en juridisk vurdering som vi har fått, ikke i strid med Husleieloven.
Men i følge Under Dusken mener både Forbrukerrådet, Leieboerforeningen og Jus-hjelpa at ordningen vår er i strid med loven. Vi ønsker nå å komme i dialog med disse organene om saken.
Samtidig ønsker vi å høre studentenes syn. Er det riktig at studentene i et kollektiv selv skal betale for ekstra renhold når de ikke gjør rent? Eller skal vi dekke inn kostnaden gjennom å øke husleien til alle de andre beboerne? Eller skal vi slutte å bry oss om manglende renhold – en av de viktigste årsakene til mistrivsel? Eller kan vi praktisere dagens ordning med dekning av våre kostnader på en annen måte? Her kan du komme med dine innspill!